logo

Burgemeester Wijnenstraat 21

Het meest noordelijk gelegen huis afgesplitst van de voormalige mandenfabriek met kadasternummer G2319 (zie Burgemeester Wijnenstraat 17 en 19) wordt rond 1929 verkocht aan Cornelius Joannes Bartels geboren te Helmond op 17-12-1871 als zoon van Johannes Theodorus Bartels en Gordina van den Eijnde. Hij is op 09-05-1899 te Helmond getrouwd met Maria Elisabeth (Elise) Meewis, geboren te Weert op 16-06-1878 als dochter van Henricus Adolf Meeuwis en Hubertina van Kan. In het bevolkingsregister van Asten over de periode 1920-1930 komen zij in 1929 vanuit het voormalige postkantoor op de Markt in het huis met huizingnummer A37a, ook bekend staand als Molenstraat 21, wonen:

image001.jpg

Ook in de periode 1930-1938 wonen zij in het huis aan de Molenstraat 21:

image003.jpg

Zij verhuizen aan het einde van de periode naar het Liefdehuis. Cornelius Joannes Bartels is te Asten op 10-05-1940 overleden en Maria Elisabeth (Elise) Meewis is te Asten op 16-08-1842 overleden. Hieronder de bidprentjes bij hun overlijden:

image005.jpg image007.jpg

Het huis komt in eigendom en bewoning van hun zoon Adolf Hubertus Josephus Bartels, geboren op 08-02-1907 te Helmond. Hij is als fabrikant op 26-04-1937 te Asten getrouwd met Petronella Francisca van Deursen, geboren te Geldrop op 26-12-1906 als dochter van Joseph van Deursen en Johanna Godefrida Steenbakkers. In het bevolkingsregister van Asten over de periode 1930-1938 wonen zij in het huis aan de Molenstraat 21:

image009.jpg

In de Zuid-Willemsvaart van 30-05-1931 wordt de oprichting van een limonade en siropenfabriek aan de Molenstraat 21 bekend gemaakt:

image011.jpg

Linksonder in het Eindhovensch dagblad van 04-11-1932 de inschrijving van de limonadefabriek en drankenhandel bij de Kamer van Koophandel. Rechtsonder in de krant de Zuid-Willemsvaart van 31-12-1937 wensen Adolf Bartels en zijn ouders de Astenaren een Zalig Nieuwjaar:

image013.jpg image015.jpg

Volgens de krant de Zuid-Willemsvaart van 31-12-1938 heeft Adolf Hubertus Josephus Bartels de volmacht voor de slijterij en de verkoop van gedistilleerde dranken overgenomen van het opgeheven hotel de Arend van Anna Maria van Hoek, weduwe van Johannes Verdijsseldonck:

In de krant de Zuid-Willemsvaart van 24-01-1940 het faillissement van de firma A. Bartels:

image017.jpg

In de krant de Zuid-Willemsvaart van 03-02-1940 wordt het huis van Adolf Hubertus Josephus Bartels te koop aangeboden:

image019.jpg

Adolf Hubertus Josephus Bartels komt daarna nog in de problemen door een valse schuldbekentenis, zoals beschreven in de krant de Zuid-Willemsvaart van 08-05-1940 en de uitspraak in de Provinciale Noordbrabantsche en 's Hertogenbossche courant van 01-08-1940:

image021.jpg

image023.jpg

Adolf Hubertus Josephus Bartels is op 15-11-1964 te Helmond overleden en Petronella Francisca van Deursen is op 23-08-1986 te Geldrop overleden.

De koper van het huis is Johannes Mennen, geboren te Asten op 09-03-1864 als zoon van Henricus Mennen en Anna Maria Sauvé. Hij is op 17-04-1891 te Asten getrouwd met Helena Maria Margaretha van Eersel, geboren te Vught op 03-08-1867 als dochter van Franciscus Antonius van Eersel en Johanna Maria van den Eijnden. De koop is gedaan samen met hun zoons Louis en Johannes Adrianus (Jan) Mennen (zie Burgemeester Wijnenstraat 40). Louis Mennen is geboren op 25-02-1911 te Asten en rond 1943 getrouwd met Tiny Smeets, geboren te Valkenburg op 24-06-1916. Johannes Adrianus (Jan) Mennen is geboren op 17-08-1906 te Asten en op 19-05-1943 te Asten getrouwd met Hendrika Maria (Rika) Gorts.

In het bevolkingsregister van Asten in de periode de verhuizing van de familie Mennen van Molenstraat 28 naar Molenstraat 21:

image025.jpg

In de krant de Zuid-Willemsvaart van 25-06-1940 bij de Kamer van Koophandel de verhuizing van de firma Johannes Mennen en zonen naar Molenstraat 21 en in diezelfde krant van 08-04-1941 het uittreden van Johannes Mennen uit de firma Johannes Mennen en zonen:

image027.jpg image029.jpg

In de krant de Zuid-Willemsvaart van 22-04-1941 een verslag van de feestelijkheden bij de gouden bruiloft van Johannes (Johan) Mennen en Helena Maria Margaretha (Marie) van Eersel:

image031.jpg
In de krant de Zuid-Willemsvaart van 13-11-1941 biedt Louis Mennen een piano te koop aan en rechtsonder in het Peelbelang van 11-11-1944 de geboorte van dochter Sophia:

image033.jpg image035.jpg

In het Peelbelang van 24-03-1945 wordt Louis Mennen als secretaris van de harmonie genoemd en in het Peelbelang van 14-04-1945 heeft Johannes Mennen nog fietsattributen in de aanbieding:

image037.jpg image039.jpg

Johannes Mennen is op 03-06-1947 te Asten overleden en Helena Maria Margaretha van Eersel is op 05-09-1947 te Asten overleden. Hieronder de bidprentjes bij hun overlijden:

image041.jpg image043.jpg

Rond 1950 wordt Louis Mennen alleen de eigenaar van de rijwielhandel en hieronder een etalagefoto uit 1955 van de rijwielhandel van Louis Mennen:

image045.jpg

Tiny Smeets is op 13-08-1967 te Asten overleden en Louis Mennen is op 25-01-2011 te Asten overleden. Hieronder de bidprentjes bij hun overlijden:

image047.jpg image049.jpg

Rond 1970 is de rijwielhandel overgenomen door Wilhelmus Marinus van Veghel en later door diens zoon Wim en sinds 2016 door Luke van Leeuwen.

Bij heemkundekring De Vonder staat deze woning bekend als monument:

Object:  Burgemeester Wijnenstraat 21, tot 29-12-1945 Molenstraat 21.
Bouwhistorie:   Particuliere bouw, bouwjaar circa 1926, 1940 verbouw, 1951 en 1955 verbouw winkel, 1970 en 1982 verbouw, 1998 vergroten dakkapel, 2000 verbouw winkel en sloop fietsenstalling.
Gebruikshistorie:   Woning van 1926 tot heden.
Eigenaren/bewoners:  Initiatiefnemer Cornelius Johannes Bartels, architect Johannes van Deursen, Drankenwinkel Bartels, rijwielhandel Mennen en later van Veghel.
Soort woning:      Winkelwoonhuis.
Literatuur:      Nu rijwielhandel Wim van Veghel.
Interview:  Louis Mennen. Vroeger drank- en bierwinkel.

 Hieronder een foto gemaakt rond 1950 met rechts in het midden het huis van rijwielhandel Louis Mennen:

image051.jpg

Het huis bestaat nog steeds met als huidige adres Burgemeester Wijnenstraat 21 en er is rond 1952 een verdieping op gebouwd, waarvan hieronder een streetview uit 2015 gemaakt op ongeveer dezelfde locatie:

image053.jpg

Overzicht bewoners

Molenstraat 21
# Periode Naam hoofdbewoner Geboorte Tweede persoon Geboorte Vertrek
A37a 1929-1930 Cornelius Joannes Bartels Helmond 17-12-1871 Maria Elisabeth Meeuwis Weert 16-06-1878
21 1930-1937 Cornelius Joannes Bartels Helmond 17-12-1871 Maria Elisabeth Meeuwis Weert 16-06-1878 naar Liefdehuis
21 1937-1940 Adolf Hubertus Bartels Helmond 08-02-1907 Petronella Francisca van Deursen Geldrop 26-12-1906
21 1940 Johannes Mennen Asten 09-03-1864 Helena Maria van Eersel Vught 03-08-1867

De meest gebruikte referenties staan in de introductie vermeld

Laatst bijgewerkt op 18 maart 2020, 14:15:17

XS
SM
MD
LG
XL

Heemhuis, Molenstraat 10 Someren
Open op dinsdag van 9 tot 12 uur en op donderdag van 19 tot 21 uur.

Archeologiehuis, Molenstraat 14 Someren
Open na afspraak met een van de bestuurleden.

Printen